پانسمان***********PANSEMENT

آنفلوانزای خوکی,بیماری که سلامت جهان را تهدید می کند!

این روزها حرف داغ بهداشتی جامعه جهانی بیماری آنفلوانزای  خوکی(SWINE FLUE)هست که به وسیله ویروسی به نام  H1N1) A )منتقل می شه.توی این پست  و پستهای بعدی سعی می کنم شما رو تا حدی با این بیماری آشنا کنم: 

درصورت ابتلا به علائم مشابه آنفلوانزا چه باید کرد ؟

ویروس آنفلوانزای جدید H1N1 در حال ایجاد بیماری در افراد آلوده شده به این ویروس در امریکا وسایر کشورهای جهان میباشد . مرکز مدیریت بیماریهای واگیرانتظار دارد که این بیماری برای مدتی ادامه داشته باشد. بنابراین شما یا اطرافیان شما ممکن است دچار بیماری شوید . به همین دلیل لازمست علائم بیماری را آموخته وهمچنین ازاقدامات ضروری درصورت ابتلاء بیماری مطلع باشید.

علائم :

علائم ناشی از ویروس آنفلوانزای جدید H1N1  مشابه همان علائم آنفلوانزای فصلی میباشد . این علائم شامل تب ، سردرد، سرفه ، گلودرد ، آبریزش یا گرفتگی بینی ، بدن درد ، لرز وخستگی است.  در صد قابل توجهی از افراد آلوده به این ویروس اسهال واستفراغ نیز داشته اند. گروههای پرخطر برای ابتلا به این ویروس درحال حاضر هنوز نامشخص هستند ولی ممکن است همان گروهها یی باشند که از لحاظ ابتلا به  آنفلوانزای فصلی پرخطر محسوب می شوند. افراد پرخطر از لحاظ ابتلا به عوارض خطرناک در آنفلوانزای فصلی عبارتند از : سنین بالای 65سال ، کودکان زیر 5 سال ، زنان حامله ، افراد دارای بیماری طبی مزمن در هرگروه سنی که باشند ( مانند : آسم دیابت بیماری قلبی وعروقی ) وافرادی که دچار نقص ایمنی میباشند. ( مثلا استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا عفونت HIV) .

اجتناب از تماس با دیگران :

اگر شما بیمار هستید ممکن است بیماری تایک هفته یا بیشتر گریبانگیر شما باشد لذا توصیه میشود که در منزل استراحت کنید وبجز با کارکنان مراکز بهداشتی درمانی از تماس نزدیک با سایر افراد خودداری نمائید . اگر برای مراجعه به مراکز درمانی از منزل خارج شدید سعی کنید از ماسک استفاده کنید یا با دستمال کاغذی در حین عطسه وسرفه جلوی دهان وبینی خود را بپوشانید. به طور کلی توصیه میشود برای جلوگیری از انتشار بیماری تا حد امکان با دیگران تماس نزدیک نداشته باشید . تازمان فعلی توانایی این ویروس از لحاظ گسترش مشابه ویروس آنفلوانزای فصلی است. مطالعاتی که در زمینه آنفلوانزای فصلی انجام شده بیانگر این مطلب است که فرد مبتلا از یک روز قبل از بروز علائم تا 7 روز بعد از بیمارشدن میتواند بیماری را به افراد دیگر انتقال دهد . دوره عفونت زایی در کودکان وخصوصا کودکان کم سن وسال ممکن است طولانی تر باشد.

برای بیماران دچار بیماری شدید درمان در دسترس میباشد

 انتظار میرود که اغلب افراد ، خودبخود وبدون نیاز به درمان خاصی بهبود یابند. اگر شما دچار فرم شدید بیماری شده اید یا اینکه از لحاظ ابتلا به عوارض آنفلوانزا جزء افراد پرخطر محسوب شوید میتوانید به مراکز ارائه خدمات درمانی یا به پزشک مراجعه کنید . این مراکز تصمیم خواهند گرفت  که آیا انجام آزمایشات تشخیصی یا درمان در مورد شما ضرورت دارد یا خیر . توجه داشته باشید که اگر گسترش بیماری وسیع باشد، شاید نیاز زیادی برای ادامه آزمایشات تشخیصی نباشد وبه همین دلیل مرکز ارائه خدمات درمانی ممکن است از انجام آزمایشات ویروسی برای شما (بسته به گسترش بیماری) صرفنظر کند. داروهای ضد ویروس میتوانند برای افرادی که به آنفلوانزای شدید مبتلا هستند بکار رود . این داروهای ضد ویروس داروهای نسخه ای ( قرص، شربت یا داروی استنشاقی) هستند که برعلیه ویروس آنفلوانزا H1N1 نیز موثرند . این داروها بایستی توسط پزشک تجویز شوند.

 درحال حاضر  دو داروی ضد ویروس برای درمان عفونت با ویروس آنفلوانزای H1N1 توصیه شده است . این داروها عبارتند از اوسلتامیویر ( نام تجاری Tami flu (  و زانامیویر ( Relenza)  . از آنجایی که ویروس آنفلوانزای H1N1  سریعا در حال گسترش است ، ممکن است این داروهای ضد ویروس به میزان کافی در اختیار نباشند. بنابراین در ابتدا لازم است که اولویت مصرف دارو با افراد بستری وافرادی باشد که از لحاظ بروز عوارض آنفلوانزا پرخطر محسوب میشوند. بهترین تاثیر دارو در صورتی است که در طی 2 روز اول بیماری داده شود. ولی ممکن است در افرادی که دچار فرم شدید بیماری شده اند یا ازنظر بروز عوارض آنفلوانزا پرخطر محسوب میشوند . بعد از این زمان نیز تجویز شود. به دلیل احتمال بروز عارضه ای خطرناک موسوم به سندرم  RAYE  توجه کنید که از آسپرین یا ترکیبات حاوی آسپرین ( بیسموت ساب سالیسیلات PEPTO BISMOL ) در درمان موارد قطعی یا مشکوک بیماری که 18 سال یا کمتر از 18 سن دارند استفاده نشود. برای کاهش تب میتوان از سایر تب برها مانند استامینوفین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر کورتونی ( یا NSAID ها) استفاده کرد .

دقت کنید:

 _ بروشور داروهای بدون نسخه (OTC)  را از لحاظ وجود آسپرین در ترکیب دارو بدقت بخوانید.

_ نوجوانان مبتلا به آنفلوانزا میتوانند داروهای فاقد آسپرین مانند استامینوفین ( نام تجاری (TYLENOL   یا ایبوپروفن ( نام تجاری ( ADVIL استفاده نمایند.

_  توصیه میشود برای کودکان زیر 4 سال بدون مشورت با پزشک از داروهای بدن نسخه ( OTC )  استفاده نشود.

علائم هشداردهنده مبنی بر احتمال ابتلا به آنفلوانزای خوکی:

اگر شما بیمار شدید وضمناً هریک از علائم زیر را داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید ویا با اورژانس تماس بگیرید. در کودکان این

علائم خطر عبارتند از :

1- تنفس تند یا نفس دشوار

2- تغییر رنگ  کبود یا خاکستری پوست

3- عدم نوشیدن مایعات به میزان کافی

4- استفراغ شدید یا مقاوم

5- عدم هوشیاری یا عدم تعامل کودک با اطرافیان

6- تحریک پذیری شدید درحدی که کودک تمایلی به آغوش والدین نداشته باشد.

7- در صورتیکه در ابتدا علائم آنفلوانزا بهبود یابد ولی ناگهان به صورت تب وسرفه شدید بروز کند.

علائم هشداردهنده در بالغین عبارتند از :

-         تنگی نفس یا تنفس دشوار

-         درد یا احساس فشار در  قفسه سینه یا شکم

-         سرگیجه ناگهانی

-         گیجی ( اختلال  شعور)

-         استفراغ شدید یا مدارم

-         درصورتیکه در ابتدا علائم آنفلوانزا بهبود یابد ولی ناگهانی به صورت تب  و سرفه شدید عود کند.

 

از خود وخانواده وجامعه محافظت نمایید:

_ همواره سعی کنید درخصوص بیماری مطلع بمانید. به محض کسب اطلاعات جدید، مقامات بهداشتی مسئول این موارد را در اختیار شما خواهند گذاشت.

_ درهنگام   سرفه یا عطسه  بینی  و دهان خود را با دستمال کاغذی  بپوشانید . پس از استفاده از دستمال آن را دور بیندازید.

_ دستهای خود را بطور مکرر با آب وصابون بشوئید ( خصوصا پس از عطسه وسرفه ). محلول های ضدعفونی کننده پایه الکلی نیز دراین زمینه موثرند.

_  از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خود اجتناب کنید . زیرا راه غیر مستقیم انتقال بیماری از این طریق میباشد . _  از تماس نزدیک با افراد بیمار پرهیز کنید.

_  اگر دچار علائم مشابه آنفلوانزا شدید ، سعی کنید تا 7 روز پس از شروع علائم یا تا24 ساعت پس از رفع آخرین علائم بیماری در منزل بمانید . تاحد امکان از افراد ساکن منزل نیز دور بمانید . این اقدامات باعث پیشگیری از سرایت بیماری به دیگران خواهد شد.

_  برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد چگونگی مراقبت از فرد بیمار درمنزل ، به دستورالعمل مربوطه مراجعه نمائید.

_  درمورد تعطیلی مدارس از دستورات بهداشتی مقالات بهداشتی استان پیروی کنید ، از حضور در اجتماعات شلوغ پرهیز کنید و سایر توصیه های فاصله گیری اجتماعی را رعایت کنید.

_  اگر خانواده شما  تاکنون برای مواجه با یک وضعیت اورژانس آمادگی کافی کسب نکرده است  این کار را با ذخیره سازی آذوقه ودارو وسایر لوازمات ضروری انجام دهید .


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ در چهارشنبه ۱٠ تیر ،۱۳۸۸