پانسمان***********PANSEMENT

دل دردی که با نبات داغ خوب نميشه!

خوب یادم می یاد ، دقیقا 18 سال پیش بود .یه روز بهاری اواخر اردیبهشت،توی مدرسه، سر کلاس فارسی بودم.زنگ آخر،یه دفعه دلم درد گرفت .از اونجایی که کلا  نسبت به درد تحملم زیاده اولش بی خیال شدم ،  اما هر چی که گذشت  ، درد بیشتر و بیشتر شد .طوری که دیگه امونمو بریده بود.درست  وسط شکمم درد می کرد .دور ناف. قضیه رو به معلمم گفتم و اون بنده خدا به خیال اینکه خیلی پرخوری کردم گفت برم دستشویی! ما هم اطاعت امر کردیم و رفتیم .اما درده خوب نشد که نشد. خلاصه به هر مکافاتی که بود خودمو رسوندم خونه - چون فاصله خونه تا مدرسه کم بود این مسیرو پیاده می رفتم- توی راه یه دفعه حالت تهوع بهم دست داد و گلاب به روتون بالا آوردم.خونه که رسیدم مادرم  درمانهای سنتی و مدرن رو شروع کرد .از نبات داغ و عرق چهل گیاه گرفته تا دایمتیکون و رانیتیدین.اما  دل درده خوب بشو نبود .درد عجیبی بود. تا حالا تجربش نکرده بودم.جالب اینکه حالا جاش هم تغییر کرده بود و از دور ناف اومده بود سمت راست شکمم .  غروب که شد دیگه داشتم از شدت درد عین مار به خودم می پیچیدم.استفراغها هم که همچنان ادامه داشت.اشتها به هیچی هم نداشتم.ماه رمضون بود .بنده خدا مادرم افطار کرده و نکرده منو برداشت ببره بیمارستان .ولی حالا دم افطاری مگه ماشین گیر میومد . بابام هم که مسافرت بود. خلاصه چشمتون روز بد نبینه به هر بدبختی که بود خودمونو به بیمارستان رسوندیم.اونجا دکتر اومد و شکممو معاینه کرد و فشار داد که کلی درد گرفت.بعد هم آزمایش نوشت و بالاخره تشخیص گذاشت:  آپاندیسیت! تازه گفتن شانس آوردین که پاره نشده. بقیه قضایا هم مربوط می شه به عمل جراحی و چند روز بستری توی بیمارستان که خیلی خوش گذشت و از اونجایی که خیلی از پرسنل اونجا با پدر و مادرم آشنا بودند  ،مارو حسابی تحویل گرفتن. طوری که روز آخر موقع مرخص شدن از بیمارستان  کلی خاله و عمو پیدا کرده بودم و یه عالمه گریه کردم ! اما بعد…
دیروز توی بیمارستان یه بچه 9-8 ساله رو با  تشخیص آپاندیسیت می خواستن عمل کنند. وقتی داشتن واسه عمل آمادش می کردن. طفلی اونقدر اضطراب داشت که ناخودآگاه منو یاد قضیه خودم انداخت .آخه منم اون موقع هم سن و سال اون بودم.اینا رو که واسش با یه مقدار چاشنی شوخی و خنده تعریف کردم ، آروم شد  و خندید. بعد، یه دفعه به فکرم رسید که من تا حالا در مورد آپاندیسیت چیزی ننوشتم.این مطلب واسه همه اوناییه که می خوان در مورد این بیماری بیشتر بدونن
:

آپاندیسیت-وبلاگ پانسمان-مهدیار سعیدیان

آپاندیسیت یعنی چی؟
آپاندیس یک زائده کوچک انگشت مانند با طولی حدود 10 سانتی متر هست که بلافاصله زیر دریچه ایلئوسکال به سکوم(قسمت اول روده بزرگ) متصل شده.آپاندیسیت شایعترین علت التهاب حاد در ربع تحتانی راست شکم و شایعترین علت جراحی اورژانس شکمه.مردان بیشتر از زنان و نوجوانان بیشتر از بالغین مبتلا می شن.آپاندیسیت بیشر در سنین 10 تا 30 سالگی ایجاد می شه.
چرا آپاندیسیت می گیریم و علائمش چیه ؟
التهاب آپاندیس و انسداد اون به هر علت باعث فشار داخل مجرای روده می شه.در نتیجه یک درد عمومی شدید و پیشرونده در عرض چند ساعت در قسمت بالای شکم ایجاد می شه.درد معمولا با تب ، تهوع و گاهی استفراغ همراهه و کاهش اشتها یک علامت شایعه.در ضمن بخش تحتانی عضله راست شکم هم سفت می شه.شدت حساسیت ، انقباض عضلانی ،وجود یا عدم وجود اسهال یا یبوست به شدت التهاب و عفونت آپاندیس بستگی چندانی نداره .اگر آپاندیس پاره بشه،درد انتشار پیدا می کنه و نفخ شکم سبب ایلئوس فلجی می شه.ممکنه یبوست هم به وجود بیاد.تشخیص با سونوگرافی شکم و بررسی از نظر آپاندیسیت قطعی می شه.
عوارض هم داره ؟

 بله .پارگی آپاندیس، پریتونیت ، آبسه و در موقع سوراخ شدن آپاندیس درد شدید و تب حدود 7/37 درجه سانتی گراد.در این موقع باید بلافاصله به جراح اطلاع داد و تا موقع عمل از آنتی بیوتیک استفاده کرد.
مراقبت و درمان:
در صورت مشکوک شدن به آپاندیسیت حاد ،جراحی ضرورریه .تا زمانیکه تصمیم گیری برای جراحی قطعی نشده باید از تجویز مسکن مخدر خودداری کرد، چون میتونه علائم رو مخفی کنه.
بعد عمل چکار باید کرد؟
بعد جراحی بیمار باید نیمه نشسته باشه تا روی شکم فشار نیاد.برای کاهش درد هم از مسکن مخدر استفاده می شه. در صورت درجه حرارت طبیعی ، عدم وجود ناراحتی و عارضه ناشی از عمل ، بیمار میتونه در روز عمل با آموزشهای لازم ترخیص بشه . البته ممکنه برای کنترل خونریزی و درد روده ،بیمار چند روزی بستری باشه.
برای کشیدن بخیه ها باید 7-5 روز بعد از جراحی مراجعه بشه .تعویض پانسمان و شستشوی زخم بایستی آموزش داده بشه.بعد 4-2 هفته بیمار به حالت اول بر می گرده.

[جراحی آپاندیسیت-وبلاگ پانسمان -مهدیار سعیدیان


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ در چهارشنبه ٢٦ اردیبهشت ،۱۳۸٦