پانسمان***********PANSEMENT

خانمها مراقب باشند ؛عفونتهای زنانه در کمينند

عفونتهای ادراری-تناسلی در خانمها-وبلاگ پانسمان -مهدیار سعیدیان

شاید بشه گفت در بین عفونتهایی که دستگاههای مختلف بدن ما رو درگیر می کنند عفونتهای دستگاه ادراری و تناسلی زیادتر دیده می شوند. به خاطر ویژگیهای خاص دستگاه ادراری تناسلی خانمها(که تماس بیشتری با محیط خارج داره ) این عفونتها در خانمها خیلی شایعتر از آقایونه.گاهی این بیماریها اونقدر شدید می شن که روند  طبیعی زندگی و سلامت خانم رو دچار اختلال می کنن. طبیعی است که پیشگیری از این عفونتها خیلی بهتر و راحتتر از درمانشونه.واسه همین امروز به این بیماریها و راههای ساده جلوگیری از اونها می پردازم :

 عفونتهای واژن (مهبل ) :

عفونتهای واژن علایم مختلفی از جمله ترشح آبکی یا چرکی از واژن؛خارش ناحیه واژن و فرج ؛احساس ناراحتی حین نزدیکی و گاهی سوزش ادرار را می توانند به وجود بیاورند.

نکات مهم برای جلوگیری از ابتلا به عفونتهای تناسلی :

- پوشیدن شلوار تنگ می تواند خطر ابتلا به عفونتهای تناسلی را افزایش دهد.

- بهتره لباس زیر به رنگ روشن-مخصوصا سفید- باشد تا تغییرات ترشحات به آسانی تشخیص داده شود.

لباس زیر را باید در فواصل زمانی کوتاه عوض کرد و بعد از شستشو در برابر آفتاب پهن کرد .

- در موقع طهارت گرفتن‌؛ باید دستها تمیز باشد و همیشه اول واژن و بعد مقعد شستشو داده شود.

- بعد از نزدیکی ؛ شستشوی ناحیه خارجی اعضای تناسلی و همچنین ادرار کردن می تواند باعث پیشگیری از عفونتهای تناسلی شود .

- یکی از راههای جلوگیری از انتقال عفونتهای تناسلی بین زن و شوهر ؛ استفاده از کاندوم است .

- کم بودن شریکهای جنسی و در واقع وفاداری زن و شوهر به هم باعث می شود که عفونتهای تناسلی خطرناک مثل ایدز؛ سوزاک و سیفلیس به حریم خانواده وارد نشود .

- در صورت بروز علایمی مثل ترشح ؛سوزش و خارش در زن ؛زن و شریک جنسی او هر دو باید برای درمان اقدام کنند و درمان یکی از آنها به تنهایی موثر نیست.

عفونتهای دستگاه ادراری در زنان :

زنان خیلی بیشتر از مردان به عفونتهای ادراری مبتلا می شوند چون میکروبها برای رسیدن به مثانه راه کوتاهتری را طی می کنند ؛ این عفونتها در روزهای اول بعد از ازدواج بیشتر دیده می شوند ؛به همین دلیل به آنها عفونتهای ماه عسل هم می گویند.

عفونتهای ادراری با علامتهایی به شکل سوزش ادرار ؛افزایش تعداد دفعات ادرار ؛ احساس فوری بودن ادرار ؛ درد زیر دل و گاه تغییر رنگ (قرمز شدن ادرار ) خود را نشان می دهند .گاهی اوقات هم بوی بد و دیدن چرک در ادرار از علامتهای این بیماری است .

عفونتهای ادراری را می توان با خوردن دارو درمان کرد ولی بهتره در دوره درمان مایعات بیشتری خورده شود تا ادرار بیشتری دفع شود .درمان عفونتهای ادراری را باید هر چه زودتر شروع کرد.

زنان برای جلوگیری از عفونتهای ادراری باید این نکته ها را رعایت کنند :

۱- بعد از نزدیکی ؛ ادرار کنند و دستگاه تناسلی خود را بشویند .

۲- ادرار خودشان را به مدت طولانی نگه ندارند .

۳- دستگاه تناسلی خود را تمیز نگه دارند .

اگر عفونت ادراری کلیه ها را گرفتار کند (بیماری پیلونفریت )؛حال بیمار بد می شود و باید فورا خودش را به یک مرکز درمانی مجهز برساند . در این حالت ؛ بیمار دچار تب و درد شدید پهلوها می شود .گاهی بعضی خانمها به طور مکرر دچار عفونتهای ادراری می شوند . در این مواقع باید با مشورت پزشک ؛برای پیشگیری از عفونت ؛دارو مصرف کنند .

عفونتهای ادراری تناسلی در خانمها-وبلاگ پانسمان -مهدیار سعیدیان


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ در پنجشنبه ۱٦ فروردین ،۱۳۸٦