پانسمان***********PANSEMENT

سرطان ؛ ترس يا شناخت

سلام

امروز توی بیمارستان یه موردی پیش اومد و بهانه ای شد تا در مورد یکی از بیماریهایی که همیشه حتی اسمش هم برای مردم ما ترسناک بوده بنویسم؛منظورم سرطان هست. صبح وقتی برای نوشتن گزارش روزانه بیماران به ICU رفته بودم. تازه شروع کرده بودم که  دیدم یکی از مریضهایی که دیروز با کاهش هوشیاری از بیمارستان دیگه ای به ICU بیمارستان ما منتقل شده بود ارست(ایست قلبی-تنفسی)کرد. خلاصه حدود نیم ساعتی مریض رو CPR می کردیم ولی متاسفانه به علت عوارض شدید سرطان فوت شد.بد نیست اینجا یک کم از شرح حالشو بگم:

بیمار خانم ۷۰ ساله ای بود که دیروز با شکایت اصلی کاهش هوشیاری و افت فشار خون در ICU بستری شده بود. بیمار مورد شناخته شده SCC (کارسینوم سلول کوچک) به حساب میومد که حفره دهان و لبها رو کاملا درگیر کرده بود.(هر چند ظاهرش به BCC  بیشتر شبیه بود-تصویر ).گویا بیمار تحت عملهای جراحی مختلفی قرار گرفته بود که آخرین اونها یه عمل ژژنوستومی بود تا لااقل بتونه تغذیه بشه که بعد همین عمل دچار افت فشار خون وکاهش هوشیاری شده بود.خلاصه یادم اومد که چند روز پیش یعنی ۱۴ تا ۲۰ بهمن هفته مبارزه با سرطان بوده و من به کلی یادم رفته بود. اینایی رو که می نویسم برای جبران مافاته. هرچند این هفته تموم شده اما مبارزه با سرطان همیشه ادامه داره:

SCC حفره دهان و لبها در یک خانم 70 ساله

 طبق آخرین آمار سومین علت مرگ و میر در دنیا سرطان است.

علل سرطان:

سرطان به علت تغییر ژنهای مسوول رشد و ترمیم سلولی اتفاق می افتد.این تغییرات نتیجه واکنش بین فاکتورهای ژتیکی میزبان و عوامل خارجی است.

عوامل خارجی سرطان شامل مواردی مثل اشعه ماورا بنفش خورشید؛مصرف دخانیات؛عفونتها؛چاقی و رژیم غذایی نامناسب ؛کم تحرکی و استفاده از نوشیدنیهای الکلی هستند.

شایعترین سرطانها در ایران به تفکیک جنس:

مردان:۱- پوست ۲- معده ۳- مثانه ۴- پروستات ۵- روده

زنان: ۱- پستان ۲- پوست ۳- روده ۴- معده ۵- مری

پیشگیری:

موثرترین روش پیشگیری کاهش مواجهه با عوامل ایجاد کننده سرطان می باشد.به عنوان مثال برای جلوگیریاز سرطان پوست باید بدن را از اشعه ماورا بنفش خورشید حفظ کرد. از راههایی مثل استفاده از کلاههای لبه دار ؛عینکهای آفتابی و پوشاندن قسمتهایی از بدن که به طور مداوم در معرض  نور خورشید قرار دارند .

در واقع اصلاح و بهبود شیوه زندگی از تغذیه صحیح و فعالیت بدنی مناسب گرفته تا پرهیز از دخانیات ؛مواد روانگردان و مخاطزات شغلی همه و همه در پیشگیری از سرطان موثرند

علائم اولیه سرطان:

- ایجاد هرگونه توده و زخمهای طول کشیده ؛سوهاضمه مداوم ؛سرفه های طولانی و مقاوم به درمان؛خونریزی بدون علامت ؛خالهای رنگی خونریزی دهنده و...

-  در بعضی موارد سرطانها در مراحل اولیه بدون علامت هستند و برای تشخیص باید آزمایشهایی به صورت سالانه انجام بشود .مثل ماموگرافی برای رد سرطان پستان در خانمها یا پاپ اسمیر برای رد سرطان دهانه رحم

پس همه افراد اگر با دیدن هر کدام از این علامتها در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنند خیلی از سرطانها درمان می شوند.تا یادم نر فته یه چیزی رو بگم  که همیشه سر طان مترادف مرگ نیست بلکه:

۳۰ تا ۵۰ در صد سرطانها قابل درمان هستند


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۳:۳٢ ‎ق.ظ در سه‌شنبه ٢٤ بهمن ،۱۳۸٥