پانسمان***********PANSEMENT

آیا شیر مادر خشک می شود؟!

آیا شیر مادر خشک می شود؟ وبلاگ پانسمان-مهدیار سعیدیان

سلام

قول داده بودم که به سوال خانمی که در مورد شیردهی فرزندشون سوال کرده بودند پاسخ بدم.اول سوال ایشون رو ببینید:

salam man ye dokhtare 3 mahe daram be modate 1 mah shir dashtam va behesh shir dadam ,2 ta soal dashtam yeki inke ba tavajoh be inke hoodoode 2 mah ast ke shiram ghat shode aya rahi voojod darad dobare shiram biyayad ya na? va soal dovvom inke hala ke bacham shire khoshk mikhorad aya avarezi roo maghze bache ya roo roshdash migozarad lotfan rahnamayim konid kheyli negaranam

در مورد تغذیه با شیر مادر چیزهای زیادی شنیدیم و عده زیادی از مادران در این باره مشکل دارند.در صورتی که اکثر پزشکان این عقیده را دارند که هیچ مادری نیست که نتواند به فرزندش شیر بدهد و اصولا قطع شیردهی مفهومی ندارد.

شاهد این مدعا اینکه من خود مادرانی را دیده ام که چون هرگز امکان باردار شدن نداشته اند نوزادی را به فرزندی قبول کرده اند و این مادر خوانده  با تمرین و پشتکار زیاد توانسته پستان خود  را به شیر بیاورد و فرزندش را تغذیه کند.

توجه کنید که تغذیه با شیر مادر روش انحصاری توصیه شده در ۶ ماه اول تولد نوزاد است.تغذیه با شیر مادر خطر اسهال ؛ بیماریهای تنفسی؛عفونت گوش ؛مننژیت و مرگ نوزادان را کاهش می دهد . پس با توجه به این مسائلی که گفتم شما با مراجعه به یک متخصص اطفال می توانید امکان شیر دهی مجدد را پیدا کنید .

در اینجا یک روش درست شیردهی را برای شما توضیح میدهم :

مادر موقع شیردهی باید وضعیت راحتی داشته باشد به گونه ای که هیچ مانعی بین پستان مادر و دهان نوزاد وجود نداشته باشد. سینه ای که کودک با آن شیر می خورد باید با دست دیگر نگه داشته شود به صورتی که شست و انگشت سبابه در بالا و پایین نوک سینه قرار گیرد .کودک باید به طرف سینه متمایل شود و بعد از باز شدن دهان کودک تمام نوک سینه و هاله دور آن در دهان نوزاد قرار گیرد.تعداد دفعات شیر دادن در هفته های اول ۸ تا ۱۲ بار در روز خواهد بود.

با توجه به این مسائل و اینکه شما در یک ماه اول بعد از زایمان شیر داشته اید به احتمال قوی مشکل شما در نحوه شیر دادن به نوزادتان بوده است که امیدوارم با مراجعه به  یک متخصص اطفال و به کار بردن این توصیه ها مشکلتان حل شود  و به احتمال زیاد می توانید به نوزادتان شیر بدهید.

اما در مورد سوال دوم:

شیر خشک در واقع جایگزین شیر مادر است که در موارد خاص می توان برای تغذیه نوزاد از آن استفاده کرد.این شیر ترکیباتی مشابه شیر مادر دارد ولی از نظر عنصر آهن غنی شده است .این شیر به صورتهای مختلفی در بازار وجود دارد مثل شیر خشک مخصوص نوزادان زودرس؛نوزادان دیررس و ... مصرف شیر خشک مناسب عوارض خاصی برای نوزاد ایجاد نمیکند.چون این شیر تا حد امکان شبیه شیر مادر ساخته میشود.یا این وجود من اعتقاد دارم که شما می توانید خودتان به فرزندتان شیر بدهید.فقط باید کمی حوصله و پشتکار داشته باشید و از راهنماییهای یک متخصص اطفال استفاده کنید.

پیروز باشید


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ در دوشنبه ۱٦ بهمن ،۱۳۸٥