پانسمان***********PANSEMENT

مراقبت از بند ناف نوزادان

 

نويسنده : مهديار سعيديان

در طول 9 ماه زندگی داخل رحمی، مادر با هر نفس و هر ضربان قلب خود زندگی را به جنین هدیه می كند. برای او لحظه شماری می كند تا پا به دنیای بیرون بگذارد حتی ضربان قلب مادر و هورمونهای بدن او معنای خاص زندگی را برای جنین دربردارند.
در بین تمام ارتباطات عاطفی، هورمونی و تغذیه ای موجود بین مادر و جنین، بند ناف مسؤولیت اصلی انتقال متقابل مواد غذایی و دفعی را بین این دو بر عهده دارد. از این رو بند ناف به عنوان نماد رابطه مادر و جنین به شمار می آید و تنها با قطع آن است كه نخستین دم نوزاد آغاز می شود و حیاتی دیگر در دنیا را به او اعلام می دارد.
همان طور كه گفته شد در طول حاملگی بند ناف مواد مغذی و اكسیژن را از طریق شریانهایی در اختیار نوزاد می گذارد و به كمك وریدش ضایعات ناخواسته را از جنین دور می كند.
پس از تولد و قطع شدن این ارتباط، بند ناف دیگر هیچ كاربردی برای نوزاد ندارد و انتظار برای جدا شدن كامل آن آغاز می شود. دراینجاست كه مراقبت بهداشتی و آگاهانه اهمیت زیادی می یابد، زیرا این راه حیاتبخش قدیم می تواند مسیر مناسبی باشد برای ورود عوامل عفونت زا و مشكلات حاد و پرخطر.
عفونت بند ناف چه علایمی دارد؟ نخستین علامت عفونت در بند ناف نوزاد قرمزی است كه گاه ممكن است تنها علامت نیز باشد.
این قرمزی نباید با مختصر قرمزی در لبه حلقه كه امری طبیعی است، اشتباه شود. علامت دیگری كه ممكن است دیده شود سفتی محل است. دردناك بودن باقی مانده بند ناف در لمس و خروج چرك از محل آن از دیگر علایمی هستند كه باید به آنها توجه شود. اگر هر یك از این علایم مشاهده شود باید سریعاً پزشك را در جریان گذاشت. درمان خودسرانه با پمادهای آنتی بیوتیكی نه تنها مؤثر نیست، بلكه با اتلاف وقت موجب افزایش خطر عوارض می شود.
چگونه می توان خطر عفونت را كم كرد؟ اول از همه از پوشاندن بند ناف با وسایلی مثل ناف بند خودداری كنید، زیرا باعث می شوند محل مرطوب بماند و بند ناف دیرتر خشك شود. وجود رطوبت خود می تواند زمینه ساز رشد عوامل عفونت زا باشد. اطمینان حاصل كنید كه بند ناف داخل پوشك نوزاد قرار نگیرد؛ زیرا تماس با ادرار و مدفوع خطر عفونت را زیاد می كند. سوم آنكه از شستشوی بیش از حد با الكل خودداری كنید، چنین كاری باعث مرگ سلولها و ارگانیسمهای طبیعی محل شده و افتادن بند ناف را بیشتر به تأخیر می اندازد. طبیعی است كه بند ناف هر چه زودتر بیفتد، خطر عفونت آن نیز كمتر است. فراموش نكنید كه پمادهای آنتی بیوتیكی بیشتر باعث افزایش عفونت می شوند و نه كاهش آن. در تمیز كردن بند ناف هیچ ماده دیگری به جز پنبه و الكل سفید نیاز نیست. آخرین مهلت برای افتادن خود به خود بند ناف بیست و یك روزگی است. پس هر تأخیر بیش از 21 روز را حتماً با پزشك معالج در میان بگذارید.


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ در پنجشنبه ۸ تیر ،۱۳۸٥