پانسمان***********PANSEMENT

درباره بيماری ام.اس.بيشتر بدانيم

تخریب غلاف عصب در جریان بیماری ام.اس

امروز می خوام درباره يک بيماری عصبی که متاسفانه در کشور ما شايع هم شده براتون بنويسم.منظور من چيزی نيست جزبيماری MS

 MS چیست؟

بیماری ام.اس (مولیتپل اسكلروزیس) یكی از شایعترین بیماریهای سیستم اعصاب مركزی (مغز و نخاع) است و در اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود. میلین غلافی است كه فیبرهای عصبی را احاطه می كند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش بسیار مهمی دارد. در حالت طبیعی با وجود این غلاف امواج عصبی به سرعت منتقل شده و موجب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون میگردند.
در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی شود و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود. این بیماری مسری نبوده و از دسته بیماریهای ارثی هم محسوب نمیشود، اما نقش ژنتیک در ایجاد آن تایید شده است. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما شیوه های درمان موجود در تغییر سرعت روند بیماری مؤثر هستند.
این بیماری بیشتر جوانان 20تا40ساله را مبتلا می كند و در خانمها دو برابر آقایان دیده می شود. سیر بالینی در بین بیماران "ام.اس " متفاوت است. گروهی با شروع علایم، خود را مستقیماً در مرحله پیش رونده بیماری می یابند و به تدریج علایمشان پیشرفت می كند.
اما در دسته بزرگتری از بیماران، پس از هر حمله یك دوره نامشخص سلامت نسبی دیده می شود و علایم بواسطه هر حمله بدتر می شوند. گرانی و موفقیت نسبی داروهای موجود برای ""ام.اس "" باعث شده تا بسیاری از پژوهشگران در پی راههای بهتری برای درمان بیماری باشند

علایم بیماری ام.اس
علایم بیماری ام.اس، بسته به اینكه چه منطقه ای از سیستم اعصاب مركزی گرفتار شده باشد، بسیار متغیر هستند و الگوی بیماری ام.اس از هر فردی به فرد دیگری متفاوت است. این علایم حتی در یك فرد خاص در طول سیر بیماری تغییر می كند.

علایم شایع این بیماری شامل :
۱- اختلالات بینایی : تاری دید ، دو بینی ، حركات غیر ارادی و سریع چشم و به ندرت از دست دادن كامل بینایی.
۲- اختلالات تعادل : لرزش ، عدم تعادل در راه رفتن ، سرگیجه ، ضعف و كرختی اندامها ، اختلال در انجام حركات موزون.
۳- سفتی عضلات
۴- اختلالات حسی : گزگز و مور مور ، احساس سوزش، بی حسی و درد.
۵- اختلالات تكلم : صحبت كردن آهسته و شمرده ، تغییر حالت تكلم ، كشیدن كلمات و اختلال بلع.
۶- خستگی.
۷- مشكلات مثانه و اختلال در اجابت مزاج.
- اختلالات مثانه شامل : تكرر ادرار ، فوریت در ادرار كردن، دفع ناقص مثانه یا دفع غیر ارادی.
- اختلالات اجابت مزاج شامل : یبوست و به ندرت بی اختیاری.
۸- مشكلات جنسی : ناباروری ، كم شدن میل جنسی.
۹- حساسیت به گرما : گرما در بسیاری از موارد باعث تشدید علایم می شود.
۱۰- اختلالات شناختی : اختلال در حافظه كوتاه مدت ، اختلال در تمركز و قدرت تصمیم گیری.

باید توجه داشت که علاوه بر علایم آشکار، نشانه های پنهانی چون خستگی ، اختلالات حافظه و تمركز هم در بیمار ایجاد میشود که چندان مورد توجه اطرافیان قرار نمیگیرد.

درمان :

ام اس درمان قطعی نداره و درمانهای موجود فقط نگهدارنده هستند و از پیشرفت بیماری جلوگیری می کنند.داروهایی که در حال حاضر برای درمان MS استفاده میشن شامل سه نوع اینترفرون (ربیف، آوونکس و بتافرون) هستند. دارویی به نام کوپکسان هم هست که گران بوده و تاثیر چندانی نداره و در ایران هم استفاده نمیشه.

اما داروی جدیدی به نام میتوکسانترون(Mitoxantrone) هم هست که در اصل یک داروی شیمی درمانیه و مورد تایید بین المللی قرار گرفته و برای نخستین بار در ایران استاد بنده جناب آقای دکتر نوریان در سال 2000 استفاده از اون رو در مشهد شروع کرده که من هم به عنوان دستیار با ایشان  همکاری داشتم و خوشبختانه اثرات بسیار خوبی بر روی بیماران ام.اس داشته است .تا اونجا که نتایج این طرح ما در چند کنگره و مجله معتبر تخصصی در زمینه بیماری MSمطرح شده.(مراجعه کنين به مطلب ام.اس ٬درمان بهتر٬هزينه کمتر که به مصاحبه با دکتر نوريان اختصاص داره و در همين وبلاگ اومده )

اگر سوالی در زمینه بیماری MS دارین میتونین با من مطرح کنین تا به طور علمی و مفصل به اونها در همین وبلاگ جواب بدم .

همیشه پیروز باشین.


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۱:۳٤ ‎ب.ظ در سه‌شنبه ٦ تیر ،۱۳۸٥