پانسمان***********PANSEMENT

واژینیت , شایعترین عفونت دستگاه تناسلی زنان


با وجود اینکه قبلا در پست جداگانه ای به عفونتهای دستگاه تناسلی خانمها و راههای پیشگیری از آنها  پرداخته ام ، اما شیوع فراوان این بیمارها در زنان و دختران جوان که گاهی با خطر ناباروری دائمی همراه است و پرسشهای فراوان بیماران منو مجبور کرد تا اینبار به طور مفصل تر به علایم این عفونتها ،راههای پیشگیری و درمان دارویی آنها بپردازم. تاکید می کنم که درمان این عفونتها باید هر چه سریعتر و با مراجعه به پزشک باشد و گفتن شیوه درمان و نام بردن از داروها فقط به دلیل  یاد آوری برای همکاران پزشک و آشنایی بیماران با این داروهاست .
پس هیچ وقت این داروها رو خودسرانه مصرف نکنید 

واژینیت یعنی چه ؟

واژینیت یعنی التهاب واژن یا مهبل در خانمها. بر خلاف تصور به علت سطح پایین هورمون استروژن قبل از بلوغ ، سطح داخلی واژن نازک و مستعد تهاجم میکروبها می شود . پس این بیماری در کودکان دختر هم دیده می شود .ولی بعد از بلوغ به دلیل افزایش هورمون استروژن محیط واژن اسیدی تر شده و شانس این بیماری کمتر می شود . با این وجود مسایلی مانند عدم رعایت بهداشت دستگاه تناسلی به ویژه در هنگام نزدیکی با همسر و نیز غیر بهداشتی بودن لباسهای زیر خانمها باعث شیوع زیاد این بیماری به ویژه در خانمهای جوان شده است. اما این بیماری انواعی دارد که به طور مختصر به هر کدام از این انواع و راههای درمان آن می پردازم :

A ) واژینوز باکتریال (Bacterial Vaginosis ) :

 

www.pansseman.persianblog.ir

 

علایم : در این حالت ترشحات واژن کم اما بدبوست (بوی ماهی گندیده ) و به رنگ سفید متمایل به خاکستریست با این حال هیچ گونه قرمزی یا التهاب در واژن دیده نمی شود.

درمان :
1- کپسول مترونیدازول 500 میلی گرم دو بار در روز به مدت 7 روز
                                   
یا قرص مترونیدازول 2 گرم به صورت تک دوز ( تک دوز یعنی فقط یک قرص برای یک بار خورده می شود.)
نکته مهم : از روش تک دوز در مادران شیرده استفاده می شود .چون مادران نباید بعد از خوردن این قرص تا 12 ساعت به فرزند خود شیر بدهند.
یا کپسول کلیندامایسین 300 میلی گرم دو بار در روز به مدت 7 روز
2- ژل واژینال مترونیدازول 75/0 دو بار  در روز به مدت 5 روز در محل استفاده شود.
یا کرم واژینال کلیندامایسین %2 در هنگام شب به مدت یک هفته

B )تریکوموناس واژینالیس (Trichomonas Vaginalis ) :

 

www.pansseman.persianblog.ir

 

علایم : این بیماری خود را به صورت ترشحات دائمی و پایدار همراه با خارش قسمت داخلی واژن ، ترشحات زیاد ، کف آلود ، مایل به سبز و بدبو نشان می دهد .

درمان :
قرص مترونیدازول 500 میلی گرم دو بار در روز به مدت 7 روز
یا قرص مترونیدازول 250 میلی گرم سه بار در روز به مدت 10 روز
یا قرص مترونیدازول 2 گرم صورت تک دوز
در موارد مقاوم :
 قرص مترونیدازول 2 گرم در روز برای 3 تا 5 روز
یا قرص مترونیدازول 500 میلی گرم دو بار در روز به مدت 7 روز

نکته بسیار مهم : تریکوموناس از آن دسته بیماریهایی است که از راه نزدیکی به همسر بیمار هم منتقل می شود(Sexual transmitted diseases ) .پس درمان همسر بیمار هم الزامیست.

 

 C ) کاندیدای واژن (Vaginal candidiadis ) :

 

www.pansseman.persianblog.ir

 

علایم : خارش شدید سطح داخلی واژن ، سوزش ادرار و وجود ترشحات سفید پنیری شکل علامتهای اصلی این بیماری هستند .

درمان :
کرم واژِینال کلوتریمازول%1 شبی یکبار برای 7 تا 14 شب
یا قرص واژِینال کلوتریمازول 100 میلی گرم شبی یکبار به مدت 7 شب
در موارد مزمن :
 قرص کتوکونازول 400 میلی گرم در روز تا موقع رفع علایم
یا کپسول فلوکونازول 150-200 میلی گرم تک دوز
در موارد مقاوم :
کپسول فلوکونازول 150 میلی گرم در روز به مدت 5 روز سپس 150 میلی گرم در هفته برای 6 ماه
در زن حامله ( فقط درمان موضعی ) :
کرم واژِینال یا قرص واژِینال کلوتریمازول شبی یکبار برای 7 تا 14 شب
یا کرم واژِینال میکونازول %2 شبی یکبار برای 7 شب
یا شیاف واژینال میکونازول یک بار در شب به مدت سه شب
برای کنترل خارش شدید ناحیه واژن :
کرم هیدرو کورتیزون % 1 شبی یک بار به مدت سه شب
یا کرم کلوتریمازول % 1 سه بار در روز بر روی پوست واژن استعمال شود.

D ) واژینیت آتروفیک ( Atrophic Vaginitis ) :
www.pansseman.persianblog.ir
 

 

علایم : در این حالت مخاط واژن بسیار نازک می شود و به ضربه حساس است. خشکی واژن و درد در هنگام نزدیکی از علایم شایع این بیماریست.این بیماری در زنان شیرده و یا یائسه دیده می شود.

درمان :
زنان شیرده : کرم واژینال استروژن روزی یکبار برای 7 روز سپس 2 بار در هفته تا پایان شیردهی
زنان یائسه : درمان هورمونی و نیز کرم واژینال استروژن برای همیشه

چند  نکته مهم :

• در درمان تریکوموناس واژینالیس درمان موضعی هیچ اثری ندارد .

• بیمار باید تا زمان بهبودی کامل باید از نزدیکی پرهیز کند.

• خشک نگه داشتن دستگاه تناسلی خارجی در بهبود واژینیت های عفونی بسیار موثر است .

• اگر ثابت شود که بیمار عفونت سیفلیسی هم دارد باید همسرش هم درمان شود.

                                 

 

 

 


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ در چهارشنبه ٢٤ تیر ،۱۳۸۸


تخمدان پلی کیستیک یا وقتی تخمدانها تنبل می شوند!!!

polycystic ovary

 

تخمدان پلی کیستیک یکی از بیماریهای شایع خانمها به خصوص در سنین جوانیست. حدود 30 درصد از افراد در سنین باروری به این بیماری مبتلا می شوند . علت این بیماری به طور کامل شناخته شده نیست ، ولی به نظر پزشکان مهمترین عامل ایجاد آن ،اختلالات غدد مترشحه درون ریز است ، به خصوص اختلالاتی که در آنها افزایش هورمونهای مردانه یا همان آندروژنها دیده می شود .
افزایش آندروژنها می تواند به علت افزایش ترشح هورمونها از تخمدان یا غدد فوق کلیه باشد که سبب پر مویی ،چرب شدن پوست و آکنه یا جوش به درجات مختلف می شود این علایم معمولا پیشرفت کندی داشته و شدت کمتری نسبت به سایر مشکلات هورمونی مانند مشکلات غدد فوق کلیوی و بدخیمی ها دارند.

polycystic ovary2
حدود 50-40 درصد مبتلایان به کیست تخمدان چاق هم هستند!

این مساله به علت افزایش هورمون تستوسترون آزاد و تولید دائمی استروژن از آندروژن است .
از دیگر نشانه های این بیماری ضایعات پر رنگ پوستی است که به رنگ قهوه ای هستند و بیشتر در مناطق گردن ، زیر بغل و کشاله ران دیده می شوند .

چگونه کیست تخمدان را درمان کنیم ؟!

بیشتر مبتلایان به تنبلی تخمدان از سه چیز شاکی هستند :
1. پر مویی
2. آکنه
3. عدم تخمک گذاری یا تخمک گذاری بی موقع که باعث ناباروری می شود.

 

 برای درمان پر مویی بهتر است این نکته را بدانید که درمان طبی پرمویی بر موهایی اثر می کند که وابسته به آندروژن یا همان هورمون مردانه باشد.این موها شامل موهای صورت ،سینه و کشاله ران است .موهای سایر نقاط بدن نظیر اطراف سینه ، بازوها پشت و ساق پاها پاسخ مناسبی به درمان طبی نمی دهند .

 

بیشتر پزشکان برای درمان پرمویی از قرصهای ضد بارداری و داروهای دیگر(مانند اسپیرونولاکتون) استفاده می کنند.(مطابق تجربه شخصی من داروی سیپروترون کامپاند با نام تجارتی دیان پاسخ درمانی خوبی بر روی اینگونه بیماران داشته است) اما فراموش نکنید که حداقل زمان لازم برای مشاهده آثار درمانی حدود 6 ماه است و نباید یه این زودیها از مصرف این داروها ناامید شوید.گاهی هم کیستهای بزرگ علائمی مانند دل درد شدید و ناگهانی (شبیه آپاندیسیت ) ایجاد می کنند و یا ممکن است در داخل شکم پاره شوند که نیاز به عمل فوری جراحی دارند.جالب اینجاست که آن دسته از موهایی که مدت های طولانیست که رشد کرده اند و ضخامت زیادی دارند ، به درمان طبی پاسخ نمی دهند و باید با روشهای فیزیکی(مثل درمان با لیزر یا موبرها ) آنها را از بین برد .پس اگر شما هم این مشکل را دارید هر چه سریعتر تا دیر نشده به پزشک متخصص غدد یا زنان و زایمان مراجعه کنید  و درمان را شروع کنید تا بهبود بیماریتان سریعتر شود.


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۳:٥٤ ‎ق.ظ در یکشنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸۸


آنفلوانزای خوکی,بیماری که سلامت جهان را تهدید می کند!

این روزها حرف داغ بهداشتی جامعه جهانی بیماری آنفلوانزای  خوکی(SWINE FLUE)هست که به وسیله ویروسی به نام  H1N1) A )منتقل می شه.توی این پست  و پستهای بعدی سعی می کنم شما رو تا حدی با این بیماری آشنا کنم: 

درصورت ابتلا به علائم مشابه آنفلوانزا چه باید کرد ؟

ویروس آنفلوانزای جدید H1N1 در حال ایجاد بیماری در افراد آلوده شده به این ویروس در امریکا وسایر کشورهای جهان میباشد . مرکز مدیریت بیماریهای واگیرانتظار دارد که این بیماری برای مدتی ادامه داشته باشد. بنابراین شما یا اطرافیان شما ممکن است دچار بیماری شوید . به همین دلیل لازمست علائم بیماری را آموخته وهمچنین ازاقدامات ضروری درصورت ابتلاء بیماری مطلع باشید.

علائم :

علائم ناشی از ویروس آنفلوانزای جدید H1N1  مشابه همان علائم آنفلوانزای فصلی میباشد . این علائم شامل تب ، سردرد، سرفه ، گلودرد ، آبریزش یا گرفتگی بینی ، بدن درد ، لرز وخستگی است.  در صد قابل توجهی از افراد آلوده به این ویروس اسهال واستفراغ نیز داشته اند. گروههای پرخطر برای ابتلا به این ویروس درحال حاضر هنوز نامشخص هستند ولی ممکن است همان گروهها یی باشند که از لحاظ ابتلا به  آنفلوانزای فصلی پرخطر محسوب می شوند. افراد پرخطر از لحاظ ابتلا به عوارض خطرناک در آنفلوانزای فصلی عبارتند از : سنین بالای 65سال ، کودکان زیر 5 سال ، زنان حامله ، افراد دارای بیماری طبی مزمن در هرگروه سنی که باشند ( مانند : آسم دیابت بیماری قلبی وعروقی ) وافرادی که دچار نقص ایمنی میباشند. ( مثلا استفاده از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا عفونت HIV) .

اجتناب از تماس با دیگران :

اگر شما بیمار هستید ممکن است بیماری تایک هفته یا بیشتر گریبانگیر شما باشد لذا توصیه میشود که در منزل استراحت کنید وبجز با کارکنان مراکز بهداشتی درمانی از تماس نزدیک با سایر افراد خودداری نمائید . اگر برای مراجعه به مراکز درمانی از منزل خارج شدید سعی کنید از ماسک استفاده کنید یا با دستمال کاغذی در حین عطسه وسرفه جلوی دهان وبینی خود را بپوشانید. به طور کلی توصیه میشود برای جلوگیری از انتشار بیماری تا حد امکان با دیگران تماس نزدیک نداشته باشید . تازمان فعلی توانایی این ویروس از لحاظ گسترش مشابه ویروس آنفلوانزای فصلی است. مطالعاتی که در زمینه آنفلوانزای فصلی انجام شده بیانگر این مطلب است که فرد مبتلا از یک روز قبل از بروز علائم تا 7 روز بعد از بیمارشدن میتواند بیماری را به افراد دیگر انتقال دهد . دوره عفونت زایی در کودکان وخصوصا کودکان کم سن وسال ممکن است طولانی تر باشد.

برای بیماران دچار بیماری شدید درمان در دسترس میباشد

 انتظار میرود که اغلب افراد ، خودبخود وبدون نیاز به درمان خاصی بهبود یابند. اگر شما دچار فرم شدید بیماری شده اید یا اینکه از لحاظ ابتلا به عوارض آنفلوانزا جزء افراد پرخطر محسوب شوید میتوانید به مراکز ارائه خدمات درمانی یا به پزشک مراجعه کنید . این مراکز تصمیم خواهند گرفت  که آیا انجام آزمایشات تشخیصی یا درمان در مورد شما ضرورت دارد یا خیر . توجه داشته باشید که اگر گسترش بیماری وسیع باشد، شاید نیاز زیادی برای ادامه آزمایشات تشخیصی نباشد وبه همین دلیل مرکز ارائه خدمات درمانی ممکن است از انجام آزمایشات ویروسی برای شما (بسته به گسترش بیماری) صرفنظر کند. داروهای ضد ویروس میتوانند برای افرادی که به آنفلوانزای شدید مبتلا هستند بکار رود . این داروهای ضد ویروس داروهای نسخه ای ( قرص، شربت یا داروی استنشاقی) هستند که برعلیه ویروس آنفلوانزا H1N1 نیز موثرند . این داروها بایستی توسط پزشک تجویز شوند.

 درحال حاضر  دو داروی ضد ویروس برای درمان عفونت با ویروس آنفلوانزای H1N1 توصیه شده است . این داروها عبارتند از اوسلتامیویر ( نام تجاری Tami flu (  و زانامیویر ( Relenza)  . از آنجایی که ویروس آنفلوانزای H1N1  سریعا در حال گسترش است ، ممکن است این داروهای ضد ویروس به میزان کافی در اختیار نباشند. بنابراین در ابتدا لازم است که اولویت مصرف دارو با افراد بستری وافرادی باشد که از لحاظ بروز عوارض آنفلوانزا پرخطر محسوب میشوند. بهترین تاثیر دارو در صورتی است که در طی 2 روز اول بیماری داده شود. ولی ممکن است در افرادی که دچار فرم شدید بیماری شده اند یا ازنظر بروز عوارض آنفلوانزا پرخطر محسوب میشوند . بعد از این زمان نیز تجویز شود. به دلیل احتمال بروز عارضه ای خطرناک موسوم به سندرم  RAYE  توجه کنید که از آسپرین یا ترکیبات حاوی آسپرین ( بیسموت ساب سالیسیلات PEPTO BISMOL ) در درمان موارد قطعی یا مشکوک بیماری که 18 سال یا کمتر از 18 سن دارند استفاده نشود. برای کاهش تب میتوان از سایر تب برها مانند استامینوفین یا سایر داروهای ضد التهابی غیر کورتونی ( یا NSAID ها) استفاده کرد .

دقت کنید:

 _ بروشور داروهای بدون نسخه (OTC)  را از لحاظ وجود آسپرین در ترکیب دارو بدقت بخوانید.

_ نوجوانان مبتلا به آنفلوانزا میتوانند داروهای فاقد آسپرین مانند استامینوفین ( نام تجاری (TYLENOL   یا ایبوپروفن ( نام تجاری ( ADVIL استفاده نمایند.

_  توصیه میشود برای کودکان زیر 4 سال بدون مشورت با پزشک از داروهای بدن نسخه ( OTC )  استفاده نشود.

علائم هشداردهنده مبنی بر احتمال ابتلا به آنفلوانزای خوکی:

اگر شما بیمار شدید وضمناً هریک از علائم زیر را داشتید فورا به پزشک مراجعه کنید ویا با اورژانس تماس بگیرید. در کودکان این

علائم خطر عبارتند از :

1- تنفس تند یا نفس دشوار

2- تغییر رنگ  کبود یا خاکستری پوست

3- عدم نوشیدن مایعات به میزان کافی

4- استفراغ شدید یا مقاوم

5- عدم هوشیاری یا عدم تعامل کودک با اطرافیان

6- تحریک پذیری شدید درحدی که کودک تمایلی به آغوش والدین نداشته باشد.

7- در صورتیکه در ابتدا علائم آنفلوانزا بهبود یابد ولی ناگهان به صورت تب وسرفه شدید بروز کند.

علائم هشداردهنده در بالغین عبارتند از :

-         تنگی نفس یا تنفس دشوار

-         درد یا احساس فشار در  قفسه سینه یا شکم

-         سرگیجه ناگهانی

-         گیجی ( اختلال  شعور)

-         استفراغ شدید یا مدارم

-         درصورتیکه در ابتدا علائم آنفلوانزا بهبود یابد ولی ناگهانی به صورت تب  و سرفه شدید عود کند.

 

از خود وخانواده وجامعه محافظت نمایید:

_ همواره سعی کنید درخصوص بیماری مطلع بمانید. به محض کسب اطلاعات جدید، مقامات بهداشتی مسئول این موارد را در اختیار شما خواهند گذاشت.

_ درهنگام   سرفه یا عطسه  بینی  و دهان خود را با دستمال کاغذی  بپوشانید . پس از استفاده از دستمال آن را دور بیندازید.

_ دستهای خود را بطور مکرر با آب وصابون بشوئید ( خصوصا پس از عطسه وسرفه ). محلول های ضدعفونی کننده پایه الکلی نیز دراین زمینه موثرند.

_  از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خود اجتناب کنید . زیرا راه غیر مستقیم انتقال بیماری از این طریق میباشد . _  از تماس نزدیک با افراد بیمار پرهیز کنید.

_  اگر دچار علائم مشابه آنفلوانزا شدید ، سعی کنید تا 7 روز پس از شروع علائم یا تا24 ساعت پس از رفع آخرین علائم بیماری در منزل بمانید . تاحد امکان از افراد ساکن منزل نیز دور بمانید . این اقدامات باعث پیشگیری از سرایت بیماری به دیگران خواهد شد.

_  برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد چگونگی مراقبت از فرد بیمار درمنزل ، به دستورالعمل مربوطه مراجعه نمائید.

_  درمورد تعطیلی مدارس از دستورات بهداشتی مقالات بهداشتی استان پیروی کنید ، از حضور در اجتماعات شلوغ پرهیز کنید و سایر توصیه های فاصله گیری اجتماعی را رعایت کنید.

_  اگر خانواده شما  تاکنون برای مواجه با یک وضعیت اورژانس آمادگی کافی کسب نکرده است  این کار را با ذخیره سازی آذوقه ودارو وسایر لوازمات ضروری انجام دهید .


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۱:٢۸ ‎ق.ظ در چهارشنبه ۱٠ تیر ،۱۳۸۸


کوههایی که به آدمها می رسند!

(تهران از فراز البرز) 

به طور کلی ما در این 28 سال عمری که از خدا گرفتیم،با وجودی که خودمان پزشکیم!!! هیچ وقت میانه مان با ورزش و ورزش کردن و ورزشکاران خوب نبوده،چه برسه به ورزشی مثل کوهنوردی! آدم تا بالای قله می رسه ،تمام اجداد و نیاکانش جلوی چشمش رژه می رن !(بین خودمون بمونه !من یه مقداری ترس از ارتفاع هم دارم !)اما آدمها همیشه یکجورکه نمی مونند. بالاخره این شتر در خونه ما هم جلوس فرمودند و به طور کاملا اتفاقی با یک گروه کوهنورد حرفه ای و با مرام آشنا شدیم و برای اولین بار کوهنوردی روسحر های جمعه شروع کردیم . اینو هم بگم که به نظر من توی ورزشکارا، کوهنوردها از همه با اخلاقتر و با مرامترند.

 

 

(در جمع دوستان با صفا بر فراز قله )

بگذریم،این شلوغ پلوغی های اخیر تهران هم مزید بر علت شد تا به دامن پاک و غیر سیاسی ! طبیعت پناه ببریم .دوستان هم معرفت! گذاشتند و همون اول کاری بردنمون کلکچکال!!!بماند که چی کشیدم و چند بار حضرت عزرائیل رو جلوی چشمم دیدم تا به قله رسیدیم.ولی حالا که چند هفته هست کوه میرم ،واقعا دارم لذتشو درک می کنم. اون بالا یه حس خاصی داره!یه حس رهایی! رهایی از تمام تعلقات دنیوی! آدم یه جورایی به خدا نزدیکتره!شاید به خاطر همین بود که اون پیرمرد 85 ساله که عکسشو گذاشتم ،می گفت : الان 25 ساله که  هر هفته میام کلکچکال! و خداییش از همه ما زودتر به قله رسید!مطمئنم که پیرمرد خدا رو از همه ما بهتر شناخته بود ! یک عارف تمام عیار بود ...

 


(پیرمرد٨۵ ساله، 25 سال است که هر هفته به کلکچال میاد)

همه اینها بهانه ای شد که توی این پست به فواید کوه و کوهنوردی بپردازم :
کوهنوردی نیز می تواند بهترین فواید تربیتی و پرورشی را فراهم کند . لذا بطور مختصر به این فواید اشاره می کنیم : • فواید تربیتی ( روانی - اجتماعی ) • جمع گرایی ( تعاون ) و ایجاد صمیمیت در شرایط سخت • ایثار و از خود گذشتگی • صبر و مقاومت • اتکاء به نفس • تزکیه نفس • تکمیل اوصاف و خصائل اخلاقی و کسب ملکات فاضله • پرورش توان مدیریت ، سرپرستی و رهبری • پرورش و پذیرش احترام به قوانین گروهی و اجتماعی • فواید پرورشی ( جسمانی ) منظور از همه ورزشها و بازیها جلوگیری از خمودگی ، افسردگی و پیری زود رس بوده ولی اندام و ماهیچه های ورزیده که در ورزشهای ایستا بدست می آید کافی نیست ، بلکه شادابی تن و روان باید با هم باشد که این مهم در ورزش کوهنوردی و کوهپیمایی حاصل می شود . • رشد و نمو قوا و برقراری سلامت ( تقویت قوای جسمانی بدن ) • تناسب اندام ( حفظ تناسب ) • چالاکی و مهارت • تنفس های با ارزش ( تنفس عمیق و منظم ، تنفس هوای پر اکسیژن ) • تقویت عضلات دست و پا و بدن سازی • فراگیری حفظ تعادل در شرایط سخت • تقویت و آرامش اعصاب ( ایجاد هماهنگی بین اعصاب و عضلات ) • تنظیم دستگاههای گردش خون ، هاضمه ، تنفس • ایجاد استقامت در برابر فشارهای جسمی و کمبودها در شرایط سخت

(شهر یک سو و طبیعت سوی دیگر) 

( راه پر پیچ و خم و طولانی)

( رسیدن به قله تمام خستگی ها را از تن به در می کند)

(تا حالا صبحانه به این خوشمزگی نخورده بودم)


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ٢:۳٢ ‎ق.ظ در یکشنبه ٧ تیر ،۱۳۸۸