پانسمان***********PANSEMENT

بچه تپل يا تغذيه صحيح ؛ مساله اين است!

امروزاولین جمعه ای بود که بعد مدتها نه بیمارستان کشیک بودیم ،نه قصد رفتن به خارج شهر داشتیم ، نه مهمان داشتیم و نه به مهمانی رفتیم.حتی بی خیال رفتن به کتابخانه و درس خواندن هم شدیم .به جای همه این کارها رفتیم توی انباری و خاطرات و آلبومهای عکس قدیمیمان را مرور کردیم .آخر ما در انباری یک جعبه خاطرات داریم که در آن از مچبندی که توی زایشگاه اسممان را رویش نوشته بودند- مبادا مفقود گردیم یا خدای ناکرده عوض شویم و والدینمان این گوهر گرانسنگ ! را از دست بدهند- و اولین پوشکمان که هنوزآثار...مان رویش هست گرفته تا روزنامه هایی که توی آن اسم قبولی کنکورمان نوشته یا اولین مقاله مان را چاپ کرده نگه می داریم.خلاصه چهارزانو وسط انباری نشستیم و مشغول ورق زدن آلبوم عکسهای کودکیمان شدیم و هی از اعماق وجودمان آههای سوزناک کشیدیم ! حس نوستالژیکی عجیبی یافته بودیم که نگو و نپرس! اما افسوس که :روزگار کودکی برنگردد دریغا... ! ناگهان متوجه یک عکس خاص شدیم که در آن سوار بر مرکبی هستیم و لبخند میزنیم (دو عکس اول-باعرض پوزش از اینکه پوشش مناسبی نداریم) به نظر می رسید حدودا 2 ساله باشیم. اما وقتی پشت عکس را نگاه کردیم ،دیدیم پدرمان با خطی خوش نوشته :3/4/61 در سن 9 ماه و 7 روزگی! آقا فکمان افتاد پایین  و کلی از خودمان حال کردیم.حالا فهمیدیم که چرا هر وقت نوزادی توی فامیل به دنیا می آید همه از مادرمان می پرسند که : بهش چی بدیم بخوره که مثل  بچگیهای مهدیار بشه؟! خبر ندارند همین رژیم غذایی مادرمان باعث شده که هرچند الان نه زیاد چاقیم و نه لاغر ولی به محض اینکه دو شب پشت سر هم پیتزا می خوریم یک کیلو اضافه وزن پیدا می کنیم. بگذریم...
 همه اینها انگیزه ای شد که به یکی از سوالات مهمی که خانواده ها در مورد تغذیه فرزندانشون از پزشکان می پرسن یعنی تغذیه در یک سال اول(دوران شیرخوارگی) پاسخ بدم.توی این مطلب خواستم نکات مهم تغذیه ای در یک سال اول بعد تولد رو به صورت خلاصه  و کاربردی برای والدین،پزشکان و پیراپزشکان توضیح بدم البته چون این مبحث خیلی مهمه در پست های بعدیم سعی میکنم به جزئیات بیشتری ازش بپردازم :

تغذیه صحیح شیرخواران-وبلاگ پانسمان-مهدیار سعیدیان

شیر مادر تنها غذای کودک تا پایان 6 ماهگیست.چون تا اون زمان همه نیازهای غذایی کودک رو تامین می کنه .بعد از اون یعنی از شروع ماه هفتم زندگی، تغذیه تکمیلی کودک باید شروع بشه و اونو ادامه داد.فراموش نکنین که تا پایان یکسالگی این ترتیبو رعایت کنین:
اول شیر مادر و بعد غذای کمکی به بچه بدین( با فاصله زمانی کوتاهی بعد از تموم شدن شیردهی داده بشه تا کودک با میل بخوره)
هفته اول ماه هفتم
شروع غذای کمکی با فرنی آرد برنجه که از یک قاشق مرباخوری در روز شروع می شه و کم کم مقدار و دفعاتش زیاد می شه، طوری که در پایان هفته به 12 قاشق مرباخوری(صبح و عصر و شب هر بار 3 تا 4 قاشق) میرسه.ضمنا غلظتش اول باید فقط کمی از شیر مادر غلیظتر باشه و کم کم غلظت اونو زیاد کرد.در این زمان،روزانه 15 قطره آهن هم باید به کودک داده بشه.
هفته دوم ماه هفتم
در این هفته حریره بادام یا شیربرنج به رژیم غذایی کودک اضافه می شه و مثل فرنی از کم شروع و به تدریج زیاد می شه.
هفته سوم ماه هفتم
در این هفته سوپ به غذای روزانه کودک اضافه می شه و از یک قاشق مرباخوری در ظهر شروع و کم کم زیاد می شه تا به 6-3 قاشق مرباخوری در هر وعده برسه(جایگزین فرنی بشه)
هفته چهارم ماه هفتم
در این هفته می تونیم سبزیجات مختلف رو به سوپ کودک اضافه کنیم.
نیمه اول ماه هشتم
زرده تخم مرغ که کاملا آب پز و سفت شده رو می شه با آب جوشیده یا شیر مادر مخلوط کرد و از یک قاشق چایخوری شروع و کم کم به مقدارش اضافه بشه تا بعد از یک هفته به یک زرده کامل برسه.بعد اون ،یا روز در میان و یا هر روز نصف زرده تخم مرغ رو با 3 قاشق مرباخوری به کودک بدین .در این زمان میشه ماست رو هم به رژیم غذایی اضافه کرد.

تغذیه کمکی شیرخواران-وبلاگ پانسمان-مهدیار سعیدیان

نیمه دوم ماه هشتم
در این نیمه میشه به کودک پوره سبزیجات مثل پوره سیب زمینی داد.
نیمه اول ماه نهم
از 9 ماهگی می شه حبوبات رو هم به سوپ کودک اضافه کرد
نیمه دوم ماه نهم
در این سن ، با استفاده از میوه های فصل آب میوه تازه تهیه کنین و به کودک بدین. اول از یک قاشق مرباخوری شروع کنین وکم کم به 6 قاشق مربا خوری در روز برسونین.
هفته اول ماه دهم
از 10 ماهگی میشه به جای آب میوه تکه هایی از خود میوه رو که له کردین به بچه بدین. اول از یک قاشق مرباخوری شروع کنین وکم کم به 6-5 قاشق مربا خوری در روز برسونین.
هفته دوم ماه دهم
در این زمان ،مقدار سوپ کودک به 10-6 قاشق مرباخوری در ظهر و شب می رسه و می شه تکه های کوچیک نان،بیسکوئیت ساده،کوفته قلقلی ، ماکارونی پخته ،سیب زمینی پخته و ... رو هم به کودک داد.
نیمه دوم ماه دهم
در این موقع ، علاوه بر متنوع کردن سوپ کودم، کته نرم که در آب مرغ یا گوشت پخته همراه تکه هایی از گوشت له شده یا ماهی تازه که تیغش با دقت گرفته شده باشه هم می شه به کودک داد.
ماه یازدهم
حالا می شه تکه های گوشت هم به کودک داد و به غذاش تنوع بیشتری داد.(اضافه کردن نمک به غذای کودک تا یکسالگی ممنوعه! )
ماه دوازدهم
دیگه وقتشه که کودک رو با غذای سفره آشنا کنین و ضمن ادامه دادن شیر مادر، از سایر غذاهای کمکی هم باید استفاده کرد.
غذاهایی که نباید به کودکان زیر یک سال داد :
عسل غیر پاستوریزه- پنیر - اسفناج –سفیده تخم مرغ- شکلات-بادام زمینی میگو-فلفل و ادویه جات – ترشیجات- نوشابه های گازدار - آب میوه های صنعتی-خربزه- کیوی- انواع توت -آلبالو -گیلاس- نخود و لپه-کلم- توت فرنگی-شلغم-چای پررنگ – کاکائو و قهوه- بادمجان- پرتقال و مرکبات -انگور-شیر پاستوریزه –ذرت و آجیل

تغذیه صحیح شیر خواران.-وبلاگ پانسمان-مهدیار سعیدیان


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ٦:٠۳ ‎ب.ظ در جمعه ۱۱ خرداد ،۱۳۸٦


Email من

برای دوستانی که Email  من رو خواستن :

saeedian79@yahoo.com


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ در شنبه ٥ خرداد ،۱۳۸٦