پانسمان***********PANSEMENT

دل دردی که با نبات داغ خوب نميشه!

خوب یادم می یاد ، دقیقا 18 سال پیش بود .یه روز بهاری اواخر اردیبهشت،توی مدرسه، سر کلاس فارسی بودم.زنگ آخر،یه دفعه دلم درد گرفت .از اونجایی که کلا  نسبت به درد تحملم زیاده اولش بی خیال شدم ،  اما هر چی که گذشت  ، درد بیشتر و بیشتر شد .طوری که دیگه امونمو بریده بود.درست  وسط شکمم درد می کرد .دور ناف. قضیه رو به معلمم گفتم و اون بنده خدا به خیال اینکه خیلی پرخوری کردم گفت برم دستشویی! ما هم اطاعت امر کردیم و رفتیم .اما درده خوب نشد که نشد. خلاصه به هر مکافاتی که بود خودمو رسوندم خونه - چون فاصله خونه تا مدرسه کم بود این مسیرو پیاده می رفتم- توی راه یه دفعه حالت تهوع بهم دست داد و گلاب به روتون بالا آوردم.خونه که رسیدم مادرم  درمانهای سنتی و مدرن رو شروع کرد .از نبات داغ و عرق چهل گیاه گرفته تا دایمتیکون و رانیتیدین.اما  دل درده خوب بشو نبود .درد عجیبی بود. تا حالا تجربش نکرده بودم.جالب اینکه حالا جاش هم تغییر کرده بود و از دور ناف اومده بود سمت راست شکمم .  غروب که شد دیگه داشتم از شدت درد عین مار به خودم می پیچیدم.استفراغها هم که همچنان ادامه داشت.اشتها به هیچی هم نداشتم.ماه رمضون بود .بنده خدا مادرم افطار کرده و نکرده منو برداشت ببره بیمارستان .ولی حالا دم افطاری مگه ماشین گیر میومد . بابام هم که مسافرت بود. خلاصه چشمتون روز بد نبینه به هر بدبختی که بود خودمونو به بیمارستان رسوندیم.اونجا دکتر اومد و شکممو معاینه کرد و فشار داد که کلی درد گرفت.بعد هم آزمایش نوشت و بالاخره تشخیص گذاشت:  آپاندیسیت! تازه گفتن شانس آوردین که پاره نشده. بقیه قضایا هم مربوط می شه به عمل جراحی و چند روز بستری توی بیمارستان که خیلی خوش گذشت و از اونجایی که خیلی از پرسنل اونجا با پدر و مادرم آشنا بودند  ،مارو حسابی تحویل گرفتن. طوری که روز آخر موقع مرخص شدن از بیمارستان  کلی خاله و عمو پیدا کرده بودم و یه عالمه گریه کردم ! اما بعد…
دیروز توی بیمارستان یه بچه 9-8 ساله رو با  تشخیص آپاندیسیت می خواستن عمل کنند. وقتی داشتن واسه عمل آمادش می کردن. طفلی اونقدر اضطراب داشت که ناخودآگاه منو یاد قضیه خودم انداخت .آخه منم اون موقع هم سن و سال اون بودم.اینا رو که واسش با یه مقدار چاشنی شوخی و خنده تعریف کردم ، آروم شد  و خندید. بعد، یه دفعه به فکرم رسید که من تا حالا در مورد آپاندیسیت چیزی ننوشتم.این مطلب واسه همه اوناییه که می خوان در مورد این بیماری بیشتر بدونن
:

آپاندیسیت-وبلاگ پانسمان-مهدیار سعیدیان

آپاندیسیت یعنی چی؟
آپاندیس یک زائده کوچک انگشت مانند با طولی حدود 10 سانتی متر هست که بلافاصله زیر دریچه ایلئوسکال به سکوم(قسمت اول روده بزرگ) متصل شده.آپاندیسیت شایعترین علت التهاب حاد در ربع تحتانی راست شکم و شایعترین علت جراحی اورژانس شکمه.مردان بیشتر از زنان و نوجوانان بیشتر از بالغین مبتلا می شن.آپاندیسیت بیشر در سنین 10 تا 30 سالگی ایجاد می شه.
چرا آپاندیسیت می گیریم و علائمش چیه ؟
التهاب آپاندیس و انسداد اون به هر علت باعث فشار داخل مجرای روده می شه.در نتیجه یک درد عمومی شدید و پیشرونده در عرض چند ساعت در قسمت بالای شکم ایجاد می شه.درد معمولا با تب ، تهوع و گاهی استفراغ همراهه و کاهش اشتها یک علامت شایعه.در ضمن بخش تحتانی عضله راست شکم هم سفت می شه.شدت حساسیت ، انقباض عضلانی ،وجود یا عدم وجود اسهال یا یبوست به شدت التهاب و عفونت آپاندیس بستگی چندانی نداره .اگر آپاندیس پاره بشه،درد انتشار پیدا می کنه و نفخ شکم سبب ایلئوس فلجی می شه.ممکنه یبوست هم به وجود بیاد.تشخیص با سونوگرافی شکم و بررسی از نظر آپاندیسیت قطعی می شه.
عوارض هم داره ؟

 بله .پارگی آپاندیس، پریتونیت ، آبسه و در موقع سوراخ شدن آپاندیس درد شدید و تب حدود 7/37 درجه سانتی گراد.در این موقع باید بلافاصله به جراح اطلاع داد و تا موقع عمل از آنتی بیوتیک استفاده کرد.
مراقبت و درمان:
در صورت مشکوک شدن به آپاندیسیت حاد ،جراحی ضرورریه .تا زمانیکه تصمیم گیری برای جراحی قطعی نشده باید از تجویز مسکن مخدر خودداری کرد، چون میتونه علائم رو مخفی کنه.
بعد عمل چکار باید کرد؟
بعد جراحی بیمار باید نیمه نشسته باشه تا روی شکم فشار نیاد.برای کاهش درد هم از مسکن مخدر استفاده می شه. در صورت درجه حرارت طبیعی ، عدم وجود ناراحتی و عارضه ناشی از عمل ، بیمار میتونه در روز عمل با آموزشهای لازم ترخیص بشه . البته ممکنه برای کنترل خونریزی و درد روده ،بیمار چند روزی بستری باشه.
برای کشیدن بخیه ها باید 7-5 روز بعد از جراحی مراجعه بشه .تعویض پانسمان و شستشوی زخم بایستی آموزش داده بشه.بعد 4-2 هفته بیمار به حالت اول بر می گرده.

[جراحی آپاندیسیت-وبلاگ پانسمان -مهدیار سعیدیان


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۱٠:٢۸ ‎ب.ظ در چهارشنبه ٢٦ اردیبهشت ،۱۳۸٦


سرطان سينه ؛ سرطان شايع در خانمها

Image and video hosting by TinyPic

 سلام

دوست و همکار محترم سارا خانم لطف کردند و از این به بعد با این سایت همکاری می کنند .در اولین قدم هم دو تا مطلب جالب تهیه کردن که ازشون استفاده می کنم .باز هم از کمک ایشون متشکرم و از همه دوستانی که در رشته های پزشکی و پیراپزشکی مشغولند دعوت می کنم که واسه این سایت مطالب تهيه شده توسط خودشون رو بفرستند. اما بعد ... 

سرطان پستان(breast cancer ) یکی از شایعترین سرطانها در خانمهاست. البته بر خلاف تصور این سرطان در آقایون هم دیده شده ولی زیاد شایع نیست.تشخیص به موقع این سرطان نقش عمده ای در تعیین پیش آگهی اون داره و در این بین خود فرد با معاینه سينه ها خیلی زود می تونه مسایل غیر طبیعی رو تشخیص بده و درمان زودرس رو شروع کنه.

خیلی پرچونگی کردم. مطلب سارا خانوم رو بخونین :

چگونگي ايجاد سرطان سينه:

سرطان به بافت طبيعي سينه وارد ميشود،همچنين توانايي انتشار در سايرنقاط بدن را نيز دارد.سرطان به دليل عدم عملکرد صحيح مواد وراثتي ايجاد مي شود وتنها 10_15 درصد سرطانها مادرزادي وموروثي هستند و90 درصد ديگربه افزايش سن ونوع زندگي افراد بستگي دارند.

تصورات نادرست در مورد اين بيماري:

1_اين سرطان تنها در سالخوردگان بروز ميکند.

2_ اگر فاکتورهاي ريسک را داشته باشيم،بدون شک دچار اين بيماري خواهيم شد.

 3_اگر در خانواده ما پيش زمينه سرطان نباشد،بنابراين ما ازخطر ابتلا به آن در امان هستيم.

4_پيش زمينه وجود سرطان تنها بايد از سمت خانواده مادري در نظر گرفته شود.

5_قرص هاي ضد بارداري باعث ايجاد سرطان سينه مي شود.

6_با تشخيص سرطان سينه در بدن حکم مرگ ما صادر مي شود.

 و... اشتباهاتي از اين قبيل.

 چند نمونه از بهترين راههاي پيشگيري از سرطان سينه:

1_اگر از ريسک متوسطي در ابتلا به بيماري برخوردار هستيد، هرماه سينه خود را به طور شخصي چک کنيد.بهتراست اين کار از20 سالگي شروع شود. از سن39_20سالگي نيز هر3سال يکبار به کلينيکهاي مامايي مراجعه کرده واز سلامت خود اگاه شويد و از سن 40سال به بالا می بايست هر سال اين کار را انجام داده وعلاوه بر اين ماموگرافي نيز انجام دهيد.

 2_وزن بدن خود را همواره متعادل نگه داريد.

 3_اگر جزء افراد سيگاري هستيد، همين الان کشيدن سيگار را متوقف کنيد.

4_در طول روز از ميوه وسبزيجات کافي استفاده کنيد.

5_فعاليتهاي منظم روزانه را فراموش نکنيد.

 نقش ورزش در جلوگيري از سرطان سينه:

بيشترين فايده زماني مشاهده مي شود که بيماران 3 الي 5 ساعت درهفته ورزش کنند. در مقايسه با زنان غير فعال، اين زنان در عرض 4 سال، 50 درصد کاهش مرگ ومير دارند. با همه ي اينها ما هرگز نمي توانيم مطمئن باشيم. فقط مي توانيم بگوييم

ورزش مي تواند براي ما مفيد باشد.

رابطه تغذيه مادران وسرطان سينه دردختران:

 مادراني که در حين بارداري، ماهي ويا غذاهاي حاوي اسيدهاي چرب امگا 3 مصرف مي کنند، امکان بروز سرطان سينه در دخترانشان را حدود 40 درصد کاهش مي دهند.تغذيه مادر پيش از حاملگي و هنگام بارداري، مي تواند در سلامت نوزاد در سنين مختلف موثر باشد.اسيدهاي چرب امگا3 را مي توان در ماهي،لوبيا،سويا،پسته ،گردو و...يافت.

 بهترين راه درمان سرطان سينه،پيشگيري است.

تشخيص به موقع بيماري، شانس درمان اين سرطان را به طرز چشمگيري افزايش مي دهد.

Image and video hosting by TinyPic


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ در جمعه ٧ اردیبهشت ،۱۳۸٦