پانسمان***********PANSEMENT

خانمها مراقب باشند ؛عفونتهای زنانه در کمينند

عفونتهای ادراری-تناسلی در خانمها-وبلاگ پانسمان -مهدیار سعیدیان

شاید بشه گفت در بین عفونتهایی که دستگاههای مختلف بدن ما رو درگیر می کنند عفونتهای دستگاه ادراری و تناسلی زیادتر دیده می شوند. به خاطر ویژگیهای خاص دستگاه ادراری تناسلی خانمها(که تماس بیشتری با محیط خارج داره ) این عفونتها در خانمها خیلی شایعتر از آقایونه.گاهی این بیماریها اونقدر شدید می شن که روند  طبیعی زندگی و سلامت خانم رو دچار اختلال می کنن. طبیعی است که پیشگیری از این عفونتها خیلی بهتر و راحتتر از درمانشونه.واسه همین امروز به این بیماریها و راههای ساده جلوگیری از اونها می پردازم :

 عفونتهای واژن (مهبل ) :

عفونتهای واژن علایم مختلفی از جمله ترشح آبکی یا چرکی از واژن؛خارش ناحیه واژن و فرج ؛احساس ناراحتی حین نزدیکی و گاهی سوزش ادرار را می توانند به وجود بیاورند.

نکات مهم برای جلوگیری از ابتلا به عفونتهای تناسلی :

- پوشیدن شلوار تنگ می تواند خطر ابتلا به عفونتهای تناسلی را افزایش دهد.

- بهتره لباس زیر به رنگ روشن-مخصوصا سفید- باشد تا تغییرات ترشحات به آسانی تشخیص داده شود.

لباس زیر را باید در فواصل زمانی کوتاه عوض کرد و بعد از شستشو در برابر آفتاب پهن کرد .

- در موقع طهارت گرفتن‌؛ باید دستها تمیز باشد و همیشه اول واژن و بعد مقعد شستشو داده شود.

- بعد از نزدیکی ؛ شستشوی ناحیه خارجی اعضای تناسلی و همچنین ادرار کردن می تواند باعث پیشگیری از عفونتهای تناسلی شود .

- یکی از راههای جلوگیری از انتقال عفونتهای تناسلی بین زن و شوهر ؛ استفاده از کاندوم است .

- کم بودن شریکهای جنسی و در واقع وفاداری زن و شوهر به هم باعث می شود که عفونتهای تناسلی خطرناک مثل ایدز؛ سوزاک و سیفلیس به حریم خانواده وارد نشود .

- در صورت بروز علایمی مثل ترشح ؛سوزش و خارش در زن ؛زن و شریک جنسی او هر دو باید برای درمان اقدام کنند و درمان یکی از آنها به تنهایی موثر نیست.

عفونتهای دستگاه ادراری در زنان :

زنان خیلی بیشتر از مردان به عفونتهای ادراری مبتلا می شوند چون میکروبها برای رسیدن به مثانه راه کوتاهتری را طی می کنند ؛ این عفونتها در روزهای اول بعد از ازدواج بیشتر دیده می شوند ؛به همین دلیل به آنها عفونتهای ماه عسل هم می گویند.

عفونتهای ادراری با علامتهایی به شکل سوزش ادرار ؛افزایش تعداد دفعات ادرار ؛ احساس فوری بودن ادرار ؛ درد زیر دل و گاه تغییر رنگ (قرمز شدن ادرار ) خود را نشان می دهند .گاهی اوقات هم بوی بد و دیدن چرک در ادرار از علامتهای این بیماری است .

عفونتهای ادراری را می توان با خوردن دارو درمان کرد ولی بهتره در دوره درمان مایعات بیشتری خورده شود تا ادرار بیشتری دفع شود .درمان عفونتهای ادراری را باید هر چه زودتر شروع کرد.

زنان برای جلوگیری از عفونتهای ادراری باید این نکته ها را رعایت کنند :

۱- بعد از نزدیکی ؛ ادرار کنند و دستگاه تناسلی خود را بشویند .

۲- ادرار خودشان را به مدت طولانی نگه ندارند .

۳- دستگاه تناسلی خود را تمیز نگه دارند .

اگر عفونت ادراری کلیه ها را گرفتار کند (بیماری پیلونفریت )؛حال بیمار بد می شود و باید فورا خودش را به یک مرکز درمانی مجهز برساند . در این حالت ؛ بیمار دچار تب و درد شدید پهلوها می شود .گاهی بعضی خانمها به طور مکرر دچار عفونتهای ادراری می شوند . در این مواقع باید با مشورت پزشک ؛برای پیشگیری از عفونت ؛دارو مصرف کنند .

عفونتهای ادراری تناسلی در خانمها-وبلاگ پانسمان -مهدیار سعیدیان


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ در پنجشنبه ۱٦ فروردین ،۱۳۸٦


سال نو مبارک

سفره هفت سین در بیمارستان

آمد بهار ای دوستان منزل سوی بستان کنیم               گرد کریمان چمن خیزید تاجولان کنیم
سلام

سال نو همتون مبارک ! آرزومندم که این سال مملو از شادمانی ، پیروزی و تندرستی برای همه هموطنان عزیزم باشه.راستی امسال تحویل سال کجا بودین؟مسافرت ، خونه یا مثل من سر کار؟! من که تحویل سال کشیک بودم .با بچه ها کلی زور زدیم تا سفره هفت سینو جور کردیم .البته دست آخرم یه دونه سین کم اومد که بجاش سرنگ گذاشتیم (عکس بالا) واسه تزیین اتاق هم از دستکش به جای بادکنک استفاده کردیم.هرچند یکی از بچه ها اینقدر داخل بادکنک!ببخشید دستکش ! زور زد که نزدیک بود زبونم لال همونجا ملک الموت رو زیارت کنه و به سال جدید نرسه!(عکس پایین)

دستکش جراحی یا بادکنک-وبلاگ پانسمان-مهدیار سعیدیان

اما.باز جای شکرش باقی بود که شب تحویل سال مریض کم واسم اومد.حالا یا واقعا مردم کم بیمار شده بودن و یا ترجیح دادن که هر طوری شده با درد و مریضی کنار بیان ولی موقع سال تحویل کنار خونوادشون و و سفره هفت سین باشن.موقع تحویل سال فقط یه دونه مریض داشتم اونم ماهی قرمز سر سفره هفت سین بود که نمیدونم یه دفعه چش شد که داشت به رحمت ایزدی میرفت.ما هم واسش کم نذاشتیمو بلافاصله منتقلش کردیم به اورژانس و لوله اکسیژن رو گذاشتیم توی تنگش!خداییش جیگرش حال اومد همچین سر حال شد که نگو!

تنفس مصنوعی به ماهی قرمز سفره هفت سین-وبلاگ پانسمان-مهدیار سعیدیان

بگذریم ، از خدا می خوام در این سال جدید هر کسی مشکلی داره حل بشه و مردم با دلی خوش به استقبال سال بعد برن .ازش می خوام که به من این توانو بده که گره هرچند کوچکی از مشکلات خلق باز کنم و دلی رو شاد.سعی میکنم امسال در این وبلاگ مطالب کاربردیتر و متنوعتری رو بنویسم که به درد همه بخوره.شما هم برام دعا کنین
 یا حق
                          


نوشته ی دکتر مهدیار سعیدیان در ساعت ۳:٢٢ ‎ق.ظ در شنبه ٤ فروردین ،۱۳۸٦